Platforma Raisin w Polsce, czyli brama do lokat w zagranicznych bankach

Platforma Raisin w Polsce ruszyła w listopadzie 2023

Raisin, fintech z licencją bankową, umożliwia klientom z Polski zakładanie objętych gwarancjami lokat w europejskich bankach. Na razie jest to jedna instytucja ze Szwecji. Wkrótce mają być kolejne. Niemiecka platforma zapewnia obsługę w języku polskim.

Na polski rynek usług finansowych weszła platforma Raisin. To założony w 2012 niemiecki fintech z licencją bankową (Raisin Bank AG we Frankfurcie) o międzynarodowej skali działania.

Jest obecny w 30 krajach i zarządza aktywami o wartości 55 mld euro. Jego udziałowcami są m.in. Goldman Sachs, Deutsche Bank, PayPal i Orange.

Oferta Raisin w Polsce

Raisin Bank świadczy usługi zarówno na rzecz instytucji finansowych, jak i klientów indywidualnych (tych ponoć ma 1,5 mln). Pierwszym dostarcza rozwiązania w modelu white label (coś jak Vodeno i Aion Bank). Natomiast drugim umożliwia m.in. zakładanie depozytów terminowych w modelu transgranicznym.

Na razie klientom z Polski platforma Raisin pozwala na założenie lokat w szwedzkim banku HoistSpar. To część Hoist Finance AB, którego inna spółka o tej samej nazwie działa w naszym kraju w obszarze windykacji i zarządzania wierzytelnościami.

Platforma Raisin w Polsce należy do Raisin Banku

Wystartowaliśmy z jednym bankiem, ale w najbliższych miesiącach dołączą do niego kolejne – zapowiada Anna Pisula, senior affiliate manager w Raisin. W sumie fintech ten współpracuje z 400 instytucjami, np. Unicredit, Crédit Agricole, Renault Bank, Aviva, Klarna.

Kilka lat temu z usług platformy korzystał rodzimy Bank Ochrony Środowiska, który pozyskiwał w ten sposób depozyty walutowe z rynku niemieckiego. Jednak ten, kto liczył, że za pośrednictwem Raisin założy lokaty w euro czy dolarach, się rozczaruje. W Polsce wachlarz produktowy platformy i jej banków partnerskich obejmuje wyłącznie lokaty w złotówkach. Z drugiej strony eliminuje to ryzyko kursowe.

Nie planujemy wprowadzenia innych walut. Na rynkach, na których jesteśmy obecni, oferujemy depozyty w walutach lokalnych. Zatem w Wielkiej Brytanii udostępniamy konta w GBP, w krajach strefy euro oferujemy konta w euro – tłumaczy Pisula.

Lokaty w Raisin

Zakładane za pośrednictwem Raisin lokaty w HoistSparze dostępne są w czterech okresach zapadalności – od jednego miesiąca do jednego roku.

Można na nich zarobić od 4 do 6,7 proc. w skali roku. Stawki są konkurencyjne, ale nie powalają. Oprocentowanie jest stałe. Na jednym depozycie można ulokować do 375 tys. zł.

[Edytowany 5 stycznia 2024] HoistSpar podniósł oprocentowanie na lokacie kwartalnej i półrocznej do 6,7 proc. W pierwszym przypadku to najlepsza oferta na rynku. W kategorii depozytów sześciomiesięcznych więcej płaci tylko Nest Bank (7,1 proc. po spełnieniu warunku aktywności). Najwyżej oprocentowana lokata roczna również dostępna jest w HoistSparze.

Lokaty w HoistSpar zakładane na platformie Raisin
Stan na 5 stycznia 2024

Ważne! Klient otrzymuje odsetki niepomniejszone o podatek od zysków kapitałowych. Klienci zagraniczni nie podlegają bowiem w Szwecji podatkowi u źródła. Dlatego muszą go samodzielnie rozliczyć w zeznaniu rocznym i odprowadzić z tego tytułu 19 proc. od otrzymanych odsetek [tu szczegóły].

Lokaty w Hoist Banku są objęte ochroną szwedzkiego odpowiednika BFG, czyli Swedish National Debt Office (Szwedzki Krajowe Biuro Zadłużenia). W skrócie instytucja nazywa się też Riksgälden.

Limit gwarancji na klienta wynosi 1,05 mln SEK, co stanowi równowartość 100 tys. euro, czyli obecnie ok. 430 tys. zł. Z tym że w razie upadłości depozyty zwracane są w koronach szwedzkich.

Uwaga! Lokaty domyślnie zakładają się jako odnawialne. Parametr ten zmienimy w bankowości elektronicznej (zakładka Moje produkty) najpóźniej pięć dni kalendarzowych przed terminem zapadalności.

Jak założyć konto depozytowe w Raisin Banku

By móc założyć lokaty w bankach współpracujących z platformą Raisin, należy na tej ostatniej otworzyć konto depozytowe i uzyskać dostęp do jej bankowości elektronicznej. W tym celu trzeba:

 1. Wypełnić formularz
  Podczas wypełniania wniosku należy okazać dowód osobisty lub paszport.
 2. Potwierdzić dane podczas wideorozmowy z konsultantem
  Weryfikacja odbywa się siedem dni w tygodniu od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych.
 3. Zatwierdzić umowę kodem SMS
 4. Przesłać dokument potwierdzający adres zamieszkania
  Może to być np. wyciąg z konta bankowego, rachunek za media, rządowe potwierdzenie z pieczęcią elektroniczną, potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego z urzędu skarbowego. Istotne jest to, by dokument miał nie więcej niż trzy miesiące.

Jak działa platforma Raisin

Z platformą Raisin można skontaktować się na trzy sposoby:

 • telefonicznie: (pon-pt 8:30-16:30) pod numerem (22) 26 30 588,
 • mailowo: wsparcie.pl@raisin.com,
 • przez wiadomość w systemie bankowości internetowej.

Obsługa odbywa się w języku polskim.

Umowa o konto osobiste i kredyt online w Santanderze na tablecie biometrycznym
fot. Karolina Grabowska || pixabay.com

Pieniądze potrzebne do założenia lokaty klient wpłaca na bezpłatny rachunek depozytowy (Konto Raisin) powiązany ze swoim kontem osobistym (referencyjnym) użytym podczas rejestracji. Rachunek prowadzi Citi Handlowy. To jego dane widzi nadawca i odbiorca przelewu do i z platformy Raisin.

Pieniądze z Konta Raisin można wypłacać również jedynie na powiązane z rachunkiem depozytowym konto osobiste (referencyjne). To ostatnie można zmienić.

Po założeniu lokaty klient otrzymuje potwierdzenie. Jest ono dostępne cały czas w systemie bankowości internetowej i w aplikacji. Na dokumencie widnieją dane klienta – objaśnia przedstawicielka Raisin.

»Zakładam konto w Raisin Banku«


Maciej Kusznierewicz

1 Trackback / Pingback

 1. Po najlepsze lokaty na rok do Szwecji - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.