Darmowe przelewy ekspresowe w EUR (nie)prędko

przelew online i przelew ekspresowy w EUR
fot. pixabay.com

Wg nowego rozporządzenia przelewy ekspresowe w EUR mają stać się standardem w całej UE. Jednak zanim się to stanie, upłynie od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy. W Polsce prekursorem usługi, która może być darmowa, jest Santander.

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych (Instant Payments Regulation). Na tej podstawie banki i inni dostawcy usług płatniczych w UE zostali zobligowani do oferowania klientom indywidualnym i firmom przelewów ekspresowych w EUR.

Przelewy ekspresowe w EUR w 10 sekund o każdej porze

Na wdrożenie usługi mają od 9 do 18 miesięcy. W pierwszym terminie mają umożliwić otrzymywanie natychmiastowych przelewów w euro, w drugim – ich wysyłanie.

Najlepsza lokata w EUR daje zarobić 3% i jest dostępna w Banku Pekao
Fot. pixabay.com

Jednak od tej reguły jest wyjątek. Dotyczy on krajów członkowskich spoza strefy euro. W ich przypadku okres przejściowy wynosi 33-39 miesięcy.

Wg rozporządzenia przelewy ekspresowe w EUR mają trafiać do adresatów w maksymalnie 10 sekund o dowolnej porze i każdego dnia tygodnia. Dotyczy to również przekazów na rachunki w innych krajach członkowskich. W takim samym czasie nadawca ma być informowany, że pieniądze dotarły do adresata.

Zabezpieczony przelew natychmiastowy w EUR

Ponadto dostawcy usługi mają chronić klientów przed oszustwami i błędami związanymi ze zlecaniem takich transferów. W jaki sposób?

przelewy natychmiastowe i przelewy ekspresowe w EUR

Poprzez wdrożenie odpowiednich mechanizmów wykrywania fraudów i zapobiegania im, w tym:

  • niezwłoczną i darmową weryfikację tożsamości odbiorcy (porównanie danych odbiorcy z tymi wprowadzonymi do formatki przez nadawcę),
  • możliwość każdorazowego określenia limitów transakcyjnych przez klienta,
  • sprawdzanie klientów pod kątem podlegania sankcjom lub innym środkom ograniczającym związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AML).

Jeśli bank nie zastosuje się do tych wytycznych, a klient poniesie przez to szkodę, zlecając przelew natychmiastowy w EUR, będzie mógł domagać się odszkodowania od dostawcy usług finansowych.

Cena przelewu ekspresowego w EUR jak zwykłego

Co z kosztami? Opłaty za przelewy ekspresowe w EUR nie mogą przewyższać tych za zwykłe transfery w tej walucie. Jeśli więc bank realizuje zwykłe przekazy w euro za darmo, nie będzie mógł pobierać opłat za te natychmiastowe.

przelew internetowy to jeden ze sposobów na zasilenie konta na Fortissio
fot. Kathy DeGlandon || pixabay.com

W Polsce bezpłatne przelewy Euro Elixir (zlecane online), które są realizowane w jeden dzień roboczy, stanowią rynkowy standard. Przy czym tak jest głównie w segmencie detalicznym. Jednak w niektórych bankach opłat z tego tytułu nie ponoszą też firmy. To otwierałoby drogę do szybkiego przesyłania pieniędzy w unijnej walucie. Oczywiście jeśli w międzyczasie banki nie podniosą stawek za zwykłe transfery SEPA.

Od kilku miesięcy Santander oferuje już korporacjom przelewy ekspresowe w EUR. Jednak na razie umożliwia jedynie ich odbieranie. Transfery docierają w 10 sekund w trybie 24/7.

Zawarliśmy listy intencyjne z kolejnymi bankami zainteresowanymi wdrożeniem usługi Euro Express Elixir. Z uwagi na przyjętą przez Parlament Europejski regulację spodziewamy się przyspieszenia działań w sektorze w zakresie uruchomienia płatności natychmiastowych w euro — mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR. — W konsekwencji będzie to miało wpływ również na rozwój naszej usługi — dodaje.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.