Oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego w dół

Konto Mega Oszczędnościowe alior bank

Promocyjne oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego Alior Banku w kolejnej odsłonie oferty specjalnej spadło z 8 do 7,5 7 proc. w skali roku. Czy to zapowiedź odwrócenia korzystnego dla klientów trendu wzrostu stawek na depozytach? Widać już pierwsze tego oznaki.

Alior Bank jest pierwszą organizacją z rynkowej czołówki, która zdecydowała się na obniżenie stawki na swoim flagowym rachunku oszczędnościowym. Ogłosiła to tutaj.

Oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego od 10 stycznia 2023

Od wtorku 10 stycznia oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego wynosi 7,5 proc. w skali roku. Przez ostatnie dwa miesiące było to 8 proc.

Przy czym jest to stawka premiowa naliczana przez trzy miesiące w ramach 31. edycji promocji na nowe środki. Co to takiego? To nadwyżka względem stanu z 2 stycznia.

Oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego Alior Banku w 31. edycji promocji na nowe środki od 10 stycznia 2023

Ponadto, by móc otrzymywać wyższe odsetki, trzeba tak jak do tej pory co miesiąc zapewniać wpływ na ROR min. 2 tys. zł. W przeciwnym razie bank naliczy 6 proc. (od edycji nr 32).

[Edytowany 1 lutego] W promocji nr 32 wymóg wpływów został zastąpiony koniecznością wykonania trzech płatności bezgotówkowych kartą w każdym miesiącu.

Natomiast podstawowe oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego wynosi 1-2 proc. w zależności od salda. Progiem granicznym jest 200 tys. zł.

Drugą negatywną dla klientów zmianą jest obniżenie kwoty maksymalnej objętej wyższą stawką na Koncie Mega Oszczędnościowym. Teraz wynosi ona 200 tys. zł. Wcześniej instytucja zarządzana przez Grzegorza Olszewskiego pozwalała na dwukrotnie większą wpłatę. Promocja nr 32 trwa do 13 marca.

[Edytowany 13 marca] W 33. edycji promocji Konto Mega Oszczędnościowe Alior Banku daje zarobić, po spełnieniu warunków (nowe środki + płatności kartą) 7 proc.

Premia 400 zł za ROR w Alior Banku nadal dostępna

To nie koniec złych wiadomości dla osób deponujących oszczędności w Alior Banku. Spadło nie tylko oprocentowanie Konta Mega Oszczędnościowego, ale też 100-dniowej lokaty mobilnej.

W efekcie daje ona zarobić już tylko 7 proc. (było 8 proc.) Z oferty skorzystają klienci, którzy dokonują pierwszej aktywacji aplikacji Alior Mobile i wyrażą zgody marketingowe.

Premia 500 zł za otwarcie konta
fot. ObiektywneFinanse.pl

Pocieszeniem jest fakt, że nowi klienci wciąż mogą otrzymać premię 400 zł za otwarcie konta osobistego w Alior Banku i minimalną aktywność. Chodzi o logowanie do aplikacji i jedną transakcję bezgotówkową kartą płatniczą w każdym ośmiu kolejnych miesięcy.

Do tego dochodzi money-back 2 proc. (max 50 zł miesięcznie) za płatności telefonem lub Blikiem. Ten bonus otrzymuje się do odwołania. Z tym że od marca wielkość zwrotu wróci do standardowego poziomu i limitu kwotowego (1 proc. i max 20 zł miesięcznie).

»otwórz Konto Jakże Osobiste w Alior Banku wraz z KMO na 7% i zgarnij 400 zł«

Oprocentowanie lokat (nie) rośnie

Czy decyzja Alior Banku jest początkiem nowego trendu, czyli obniżek stawek na depozytach? Wedle ostatnich danych NBP (stan na listopad 2022) średnie oprocentowanie lokat (5,81 proc. – najwyższe od 2009) i kont oszczędnościowych (0,74 proc. – najwyższe od 2015) jeszcze rosło.

Średnie oprocentowanie lokat od stycznia 2020 do listopada 2022
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Podobnie działo się z średnim oprocentowaniem najlepszych depozytów [sprawdź tutaj]. Jednak w tym przypadku dynamika w grudniu ub. r. wyraźnie wyhamowała (z 0,49 do 0,16 pkt proc.).

Być może stało się tak, gdyż niektóre organizacje nieco zmniejszyły atrakcyjność swoich topowych produktów depozytowych. Aczkolwiek nie brakowało ruchów w drugą stronę, np. w wykonaniu Credit Agricole (lokata na 10 proc.) i Nest Banku (Nest Konto Oszczędnościowe na 8,25 proc.).

A zmiany in minus? Oto kilka przykładów. Santander wycofał z oferty eLokatę na 8 proc. Natomiast Bank Millennium uzależnił wysokość bonusowych odsetek (8 proc.) na Koncie Oszczędnościowym Profit od aktywności klienta i skrócił okres ich naliczania. W BFF Banking Group na lokacie Facto zarobimy już co najwyżej 7 proc. zamiast 8 proc.

Czas na lokaty długoterminowe i kilkuletnie obligacje skarbowe?

WIBOR maleje od listopada i jest na poziomie z ubiegłorocznych wakacji (7 proc.). Stopy procentowe NBP od września pozostają w miejscu (6,75 proc.). W opinii większości ekonomistów w tym cyklu już nie wzrosną, o ile nie zdarzy się nic nadzwyczajnego (np. głęboka recesja w gospodarce, zaostrzenie wojny na Ukrainie).

Oprocentowanie lokat na tle stopy referencyjnej NBP

Jakie to ma znaczenie? Oprocentowanie lokat przeważnie jest mocno skorelowane z ustalaną przez RPP ceną pieniądza.

Zatem nadszedł czas, by poważnie zastanowić się nad założeniem lokaty długoterminowej lub zakupem obligacji skarbowych z co najmniej trzyletnim terminem zapadalności.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.