Emerytura przedsiębiorcy z IKZE nadal przyciąga

Emerytura przedsiębiorcy z IKZE przedsiębiorcy
fot. Michal Jarmoluk || pixabay.com

W ciągu 12 miesięcy grono osób, które interesuje emerytura przedsiębiorcy z IKZE, podwoiło się. Chętni wpłacili o 3/4 więcej pieniędzy. Najwięcej – do domów maklerskich. Jednak liderami w liczbie prowadzonych kont emerytalnych dla biznesu są inne instytucje.

Wg danych UKNF-u w I połowie 2023 przybyło przedsiębiorców, którzy skorzystali z wyższego limitu wpłat na IKZE i odłożyli środki na prywatną emeryturę. Skala wzrostów utrzymała się na bardzo wysokim poziomie. Jednak średnia kwota zasilenia zmalała.

Emerytura przedsiębiorcy z IKZE cierpi przez Polski Ład?

Przypomnijmy, że od początku 2021 osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą więcej oszczędzać w ramach IKZE. W ich przypadku limit wynosi 180 proc. średniej krajowej w danym roku. Etatowcy mogą wpłacić nie więcej niż 120 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

oszczędności a nowe limity pozaodsetkowych kosztów pożyczek

W I półroczu z uprawnienia skorzystało 23927 przedsiębiorców. To niemal tyle, co w całym 2022, i przeszło dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2022. Wówczas instytucje oferujące rachunki, z których będzie wypłacana emerytura przedsiębiorcy z IKZE, odnotowały wpływ na 11194 konta. Dynamika wyniosła wtedy 91 proc.

Między styczniem i czerwcem obecnego roku osoby prowadzące biznes odłożyły w III filarze w sumie 111,5 mln zł. To o 3/4 więcej niż w I połowie ub. r.

Statystyczne zasilenie opiewało na 4700 zł. Zatem w ujęciu rocznym, mimo wyższego w 2023 limitu wpłat na IKZE, zmalało o 1000 zł. Przedsiębiorca wykorzystał dopuszczalną kwotę zasilenia w 1/3. Przed rokiem o tej porze – w ponad połowie.

Średnia wpłata na rachunek, z którego będzie pobierana emerytura przedsiębiorcy z IKZE, zmalała więc po raz kolejny. Tak było w I połowie i całym 2022. Być może to skutek zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu?

Uwaga! Niektóre osoby prowadzące biznes mogą mieć konto emerytalne jako etatowcy i nie korzystać z wyższego limitu zasileń. Poza tym instytucje finansowe nie informują, jaki odsetek przedsiębiorców ma IKZE, ale go nie zasila.

Układ sił na rynku IKZE dla przedsiębiorców

Liczba aktywnych kont emerytalnych dla przedsiębiorców zwiększyła się we wszystkich grupach prowadzących ten rodzaj rachunku. Największe (przeszło trzykrotne) wzrosty zanotowały domy maklerskie i powszechne towarzystwa emerytalne. Ponadto w firmach umożliwiających inwestowanie na giełdzie saldo wpłat zwiększyło się najbardziej (z 12,6 do 46,2 mln zł).

Układ sił na rynku IKZE dla przedsiębiorcy w I połowie 2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Dość zaskakujący jest sięgający 59 proc. (z 5700 do 2300 zł) spadek średniej kwoty zasilenia w przypadku PTE oferujących IKZE w formie dobrowolnych funduszy emerytalnych. Przeciętna wpłata zmniejszyła się też (o 19 proc. – do 4700 zł) w TFI prowadzących IKZE pod postacią klasycznych funduszy inwestycyjnych.

W I półroczu najwięcej (9700 zł, o 900 zł więcej) zaoszczędziły osoby, które na emeryturę przedsiębiorcy z IKZE odkładają na giełdzie. Średnia kwota zasilenia wzrosła także w bankach (+900 zł, do 6800 zł) oraz zakładach ubezpieczeń (+200 zł, do 3700 zł).

Sprawdź,
ile odłożyli przedsiębiorcy na konto IKZE w całym 2023.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.