Najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022

Oprocentowanie 8 proc. na IKZE. Tyle samo zapewniają najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022
fot. Pete Linforth || pixabay.com

Najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022 dają zarobić co najmniej 7 proc. w skali roku, a jedno – nawet 8 proc. Takich ofert na rynku znajdziemy aż dziewięć. Różnią się limitami wpłat oraz wymaganiami lub ich brakiem. Część jest dostępna bez konieczności otwierania ROR-u oraz zapewnia nielimitowane darmowe wypłaty.

Wg niektórych prognoz z dwucyfrową inflacją będziemy zmagać się nie tylko w tym, ale również przyszłym roku. Jednak nie powinno to zrażać do odkładania nadwyżek. Dlaczego?

Ograniczając konsumpcję, przyczyniamy się do redukcji tempa wzrostu cen. Budujemy też poduszkę finansową.

Zalety konta oszczędnościowego przy wysokiej inflacji

Nie wszystkie wolne środki należy wystawiać na ryzyko. Część z nich warto trzymać w bezpiecznym miejscu. Chodzi o produkt, który:

 • chroni kapitał przed wahaniami wartości (stałe oprocentowanie),
 • jest objęty ochroną instytucjonalną (BFG) i
 • daje pewność zysku przynajmniej w ujęciu nominalnym (odsetki).
Konto oszczędnościowe bez ROR Moje cele mBanku
fot. pixabay.com

Takie wymagania spełniają najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022. Na rynku znajdziemy już osiem propozycji, które zapewnią stopę zwrotu na poziomie co najmniej 7 proc. w skali roku. Większość z nich to promocje (wpłata nowych środków), ale część nie wymaga spełniania żadnych warunków.

Do tego bankowe depozyty bieżące zapewniają płynność, czyli szybki i swobodny dostęp do pieniędzy. Z rachunku oszczędnościowego środki można wypłacić w każdej chwili, nie tracąc odsetek.

A niektóre najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022 poza atrakcyjnym oprocentowaniem mają zaletę w postaci nielimitowanych przelewów wychodzących. Przy czym dotyczy to transferów na swój ROR w danym banku.

Dokąd po najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022?

Ranking kont oszczędnościowych w październiku 2022 otwiera mBank, który po podwyżce płaci na koncie Moje Cele już 8 proc. w skali roku. Stawka dotyczy kwot do 50 tys. zł i jest naliczana w miesiącu otwarcia rachunku i przez trzy pełne miesiące. Z oferty skorzystają nowi klienci oraz ci obecni, którzy na 1 września trzymali w instytucji kierowanej przez Cezarego Stypułkowskiego nie więcej niż 1 tys. zł.

Do tego, w ramach promocji na nowe środki na eKoncie oszczędnościowym mBanku, można zarobić 7 proc. W tym przypadku limit wpłat wynosi 500 tys. zł. Tu szczegóły.

Wysokie oprocentowanie IKZE w bankach
fot. pixabay.com

Druga lokata należy do Banku BFG, czyli spadkobiercy Getin Banku. Ten ostatni zanim 30 września został objęty procedurą przymusowej restrukturyzacji zdążył jeszcze przedłużyć ofertę 7,5 proc. na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym za nowe środki. Stawka dotyczy kwot do 200 tys. zł. Od nadwyżki do 400 tys. zł naliczane są odsetki w wysokości 7 proc.

Dodajmy, że docelowo Bank BFG będzie się nazywać VeloBank. W nim 51 proc. udziałów ma BFG, a 49 proc. – System Ochrony Banków Komercyjnych, do którego należy osiem największych banków komercyjnych w Polsce. Szefem nowego podmiotu został Adam Marciniak, który przez lata pracował w PKO BP (ostatnio – poza sektorem).

Więcej o przymusowej restrukturyzacji Getin Banku.

Trzecie miejsce zajmuje instytucja, które w ostatnim czasie również podniosła oprocentowanie kont oszczędnościowych. Chodzi o BOŚ Bank. Ten pierwszy na EKOkoncie oszczędnościowym płaci 7,2 proc. Limit wpłat wynosi 200 tys. zł. Aczkolwiek nadwyżka do 1 mln zł objęta jest stawką 6 proc.

Inne dobre konta oszczędnościowe w październiku 2022

Tuż za podium plasuje się Toyota Bank, który uzależnia wysokość odsetek od wartości wskaźnika WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału. Obecnie daje to oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego w wysokości 7,18 proc. z limitem 100 tys. zł.

Pozostałe najlepsze konta oszczędnościowe w październiku 2022 dają zarobić równo 7 proc. W tej grupie są produkty: ING Banku Śląskiego [czytaj więcej] i Banku Millennium [więcej o tym] oraz kontrolowane przez skarb państwa Alior Bank [czytaj omówienie] i Banku Pekao. Szczegóły ofert w tabeli poniżej.

lokaty długoterminowe i najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe we wrześniu 2022
fot. freeimages.com

Banki podnoszą oprocentowanie kont oszczędnościowych

[Edytowany 5 października] Do grona banków oferujących co najmniej 7 proc. na koncie oszczędnościowym dołączył Santander.

[Edytowany 14 października] Niespodziankę sprawił PKO BP. Na Koncie Oszczędnościowym Plus płaci 7,5 proc. w promocji na nowe środki. Do tego nie limituje salda!

[Edytowany 17 października] Mamy nowego lidera. Dzięki nowej ofercie specjalnej został nim Bank Pekao, który na koncie oszczędnościowym proponuje 8 proc. z limitem kwotowym 200 tys. zł.

[Edytowany 20 października] Mamy nowego lidera październikowego rankingu kont oszczędnościowych. Został nim ING Bank Śląski po podniesieniu stawki na Otwartym Koncie Oszczędnościowym do 8 proc.

Zobacz najlepsze konta oszczędnościowe w listopadzie 2022. Jest więcej ofert na 8 proc.

Ranking kont oszczędnościowych w październiku 2022

lp.bank (rachunek)proc.max saldo [zł]bezpłatne przelewy w miesiącukoszt następnego przelewu [zł]wymagany RORgwarancja oproc.
1.ING Bank Śląski
(Otwarte Konto Oszczędnościowe)
nowe środki lub nowi klienci
8%400.000
+
400.000
bez limitutak3 miesiące
(promo do 15 listopada)
2.VeloBank / Getin Bank
(Elastyczne Konto Oszczędnościowe)
nowe środki
8%400.00019tak3 miesiące
(promo do 20 listopada)
3.Bank Pekao
(Konto oszczędnościowe)
nowi klienci i obecni z niskim saldem
8%200.000bez limitu w aplikacjitak6 miesięcy
(promo do 9 stycznia)
4.mBank
(Moje Cele)
nowi klienci i obecni z niskim saldem
+
(eKonto oszczędnościowe)
nowe środki
8%*
+
7%
50.000
+
500.000
19tak3 miesiące
(promo do 8 lutego)
+
3 miesiące
(promo do 14 listopada)
5.PKO BP
(Konto Oszczędnościowe Plus)
nowe środki
7,5%bez limitu19,99nie49 dni
(promo do 15 listopada)
6.Bank Ochrony Środowiska
(EKOkonto Oszczędnościowe)
7,2%
+
6%
200.000
+
nadwyżka
112niedo 30 listopada
7.Toyota Bank
(Indeksowane Konto Oszczędnościowe)
7,18%100.000bez limitu***tak / niedo 31 grudnia
8.Bank Millennium
(Konto Oszczędnościowe Profit)
nowe środki
7%400.00019,9tak100 dni
(promo do 19 listopada)
9.Santander
(Konto Max oszczędnościowe)
nowe środki
7%300.000110takdo 30 stycznia
(promo do 10 stycznia)
10.Alior Bank
(Konto Mega Oszczędnościowe)
nowe środki
7%**
200.000bez limitutak4 miesiące
(promo do 17 listopada)
©blog Obiektywne Finanse, stan na 26.10.2022 r.

* – pod warunkiem przyrostu salda o 100 zł w stosunku do poprzedniego miesiąca

** – wymagany comiesięczny wpływ na ROR min. 2 tys. zł

*** – jeśli zasilimy dowolną lokatę w Toyota Banku (tu szczegóły)


Maciej Kusznierewicz

4 Komentarze

 1. Myślę, że dla Toyoty pozycja darmowych przelewów „bez limitu” to jednak nieprawda. Już pierwszy przelew oznacza brak zwrotu opłaty za konto 30 zł, której nie da się uniknąć.
  Tabela opłat:
  „13) Opłata pobierana z góry pierwszego dnia miesiąca i zwracana do 10-go dnia roboczego kolejnego miesiąca jeśli w poprzednim miesiącu nie wykonano transferu lub wypłaty środków pieniężnych z konta w ramach wykonywania usług płatniczych przez Bank powodującego zmniejszenie salda środków pieniężnych Klienta, z wyłączeniem transferów środków pieniężnych związanych z założeniem lokaty w Banku”

  Jedyny sposób aby wylać pieniądze bezkosztowo to założenie lokaty w Toyota i zerwanie jej z przelewem na konto ROR.

  • No tak, ale kolejne przelewy realizowane są w cenie tej jednej opłaty.
   Poza tym, jak sama Pani wspomniała, istnieje sposób na obejście tej opłaty. Wiem, że to nietypowe rozwiązanie na rynku, ale chyba można je ogarnąć 😉

1 Trackback / Pingback

 1. Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe we wrześniu 2022 - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.